Skip to content

3023 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1910
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
May 16, 2025

Property Information

Block7803
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,500
35%
Improvement Value:$269,100
65%
Total Assessment$416,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,303-0.6%
2024$9,361+40.1%
2023$6,682-0.4%
2022$6,707+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$940,000
DeedBook 9916, Page 596Recorded7/30/2025

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3467, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1910