Skip to content

28 Skillman AvenueJersey City, NJ 07306

Built 1970

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 16, 2013

Property Information

Block7803
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,073
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
46%
Improvement Value:$359,800
54%
Total Assessment$668,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,930-0.6%
2024$15,023+40.1%
2023$10,724-0.4%
2022$10,764+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 8936, Page 870NU CodeTitle correction (4)Recorded10/4/2013

Property Sale

Sale
$444,000
DeedBook 8787, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1970