Skip to content

786 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Mar 19, 1996

Property Information

Block7804
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-2U-H
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,600
27%
Improvement Value:$516,400
73%
Total Assessment$705,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,743-0.6%
2024$15,841+23.3%
2023$12,851-0.4%
2022$12,899+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4991, Page 165