Skip to content

810 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Sep 22, 1997

Property Information

Block7805
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description1S-F-S
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
26%
Improvement Value:$535,900
74%
Total Assessment$723,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,154-0.6%
2024$16,255+40.1%
2023$11,603-0.4%
2022$11,647+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5191, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 0001