Skip to content

164 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1967

Last Sale Price
$511,000
Last Sale Date
Nov 10, 2005

Property Information

Block7805
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2UH-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,851
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,000
53%
Improvement Value:$214,400
47%
Total Assessment$460,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,281-0.6%
2024$10,345+40.1%
2023$7,385-0.4%
2022$7,412+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$511,000
DeedBook 7767, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1967