Skip to content

118 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1964

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 20, 2016

Property Information

Block5705
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description2S&BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,300
40%
Improvement Value:$249,300
60%
Total Assessment$418,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,347-0.6%
2024$9,406+40.1%
2023$6,714-0.4%
2022$6,739+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

DeedBook 9124, Page 627Recorded6/10/2016

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 8921, Page 245Recorded7/18/2013

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 8893, Page 365Recorded2/8/2013

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 7764, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1964