Skip to content

153 Van Winkle Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 5, 2002

Property Information

Block7805
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-G2
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,546
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
39%
Improvement Value:$476,400
61%
Total Assessment$785,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,534-0.6%
2024$17,643+40.1%
2023$12,595-0.4%
2022$12,642+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1991