Skip to content

832 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$15,500
Last Sale Date
Mar 16, 1977

Property Information

Block7805
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U-NH
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,900
22%
Improvement Value:$649,100
78%
Total Assessment$836,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,668-0.6%
2024$18,785+40.1%
2023$13,409-0.4%
2022$13,460+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook 3225, Page 119