Skip to content

193 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block4601
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,460
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,200
33%
Improvement Value:$435,900
67%
Total Assessment$646,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,427-0.6%
2024$14,518+40.1%
2023$10,363-0.4%
2022$10,402+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 3906, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1987