Skip to content

173 Van Winkle Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2006

Property Information

Block7806
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2 1/2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,100
51%
Improvement Value:$182,000
49%
Total Assessment$368,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,220-0.6%
2024$8,271+40.1%
2023$5,904-0.4%
2022$5,926+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1885