Skip to content

191 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1909

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Jul 31, 2001

Property Information

Block7807
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,042
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
44%
Improvement Value:$190,800
56%
Total Assessment$339,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,588-0.6%
2024$7,635+40.1%
2023$5,450-0.4%
2022$5,471+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 5853, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1909