Skip to content

187 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Sep 19, 2002

Property Information

Block7807
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,042
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
39%
Improvement Value:$229,900
61%
Total Assessment$378,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,461-0.6%
2024$8,514+40.1%
2023$6,078-0.4%
2022$6,100+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 7095, Page 127NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/25/2003

Property Built

Built

Year Built: 1905