Skip to content

35 Dey St.Jersey City, NJ 07306

Built 1909

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 19, 2001

Property Information

Block7807
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,500
49%
Improvement Value:$205,300
51%
Total Assessment$402,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,995-0.6%
2024$9,051+40.1%
2023$6,461-0.4%
2022$6,485+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5899, Page 211

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 4146, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1909