Skip to content

591 Summit Ave.(Block 7902 Lot 35)Jersey City, NJ 07306

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$14,600,000
Last Sale Date
May 31, 2016

Property Information

Block7902
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description7S-B-C
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$766,400
8%
Improvement Value:$9,233,600
92%
Total Assessment$10,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$223,300-0.6%
2024$224,700-0.5%
2023$225,912-0.4%
2022$226,757+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$14,600,000

From:

To:

DeedBook 9124, Page 751Recorded6/13/2016

Property Sale

Sale
$12,950,000
DeedBook 7986, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1925