Skip to content

587 Summit Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 0001

Last Sale Date
Dec 23, 2019

Property Information

Block7902
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C

Assessment

Land Value:$551,400
17%
Improvement Value:$2,687,600
83%
Total Assessment$3,239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$72,327-0.6%
2024$72,780+40.1%
2023$51,954-0.4%
2022$52,148+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 0001