Skip to content

20 Cottage St.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2013

Property Information

Block7902
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-2U-H-BG1
Dwellings2
ZoningC-1
Sq Footage1,761
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,900
58%
Improvement Value:$199,400
42%
Total Assessment$473,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,569-0.6%
2024$10,635+40.1%
2023$7,592-0.4%
2022$7,620+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3412, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1900