Skip to content

2982 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block7902
Lot71
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
12%
Improvement Value:$696,300
88%
Total Assessment$788,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,603-0.6%
2024$17,713+40.1%
2023$12,644-0.4%
2022$12,692+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$407,000
DeedBook 7294, Page 280