Skip to content

68 Van Reipen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1904

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Jul 1, 2021

Property Information

Block7903
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,369
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
57%
Improvement Value:$232,800
43%
Total Assessment$541,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,094-0.6%
2024$12,170+40.1%
2023$8,687-0.4%
2022$8,720+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft2,369DeedBook 9582, Page 912NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/21/2021

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 8679, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1904