Skip to content

39 Van Reipen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1899

Owner
---
Last Sale Price
$10,300,000
Last Sale Date
Feb 25, 2025

Property Information

Block7905
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,368
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,800
51%
Improvement Value:$201,400
49%
Total Assessment$415,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,271-0.6%
2024$9,330+40.1%
2023$6,660-0.4%
2022$6,685+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft2,368DeedBook 9668, Page 754NU CodeAffiliated entity (3)Recorded5/24/2022

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

Sq Ft2,368DeedBook 9479, Page 929NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1899