Skip to content

61 Van Reipen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2009

Property Information

Block7905
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,000
44%
Improvement Value:$338,700
56%
Total Assessment$607,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,570-0.6%
2024$13,655+40.1%
2023$9,748-0.4%
2022$9,784+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880