Skip to content

67 Van Reipen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block7905
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,891
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,000
45%
Improvement Value:$324,700
55%
Total Assessment$593,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,257-0.6%
2024$13,340+40.1%
2023$9,523-0.4%
2022$9,559+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,891DeedBook 9717, Page 645Recorded12/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1905