Skip to content

655 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$1,197,500
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block8001
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-1C
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,100
16%
Improvement Value:$1,482,800
84%
Total Assessment$1,765,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,433+29.8%
2024$30,373+40.1%
2023$21,681-0.4%
2022$21,762+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,197,500

From:

To:

DeedBook 9307, Page 762Recorded5/21/2018

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 5589, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 0001