Skip to content

645 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2016

Property Information

Block8001
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H
Dwellings2
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,900
16%
Improvement Value:$836,600
84%
Total Assessment$992,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,163-0.6%
2024$22,301+40.1%
2023$15,920-0.4%
2022$15,979+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3382, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1880