Skip to content

17 Poplar St.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$350,500
Last Sale Date
May 11, 2005

Property Information

Block803
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage935
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
58%
Improvement Value:$163,000
42%
Total Assessment$388,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,664-0.6%
2024$8,718+40.1%
2023$6,224-0.4%
2022$6,247+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,500
DeedBook 7586, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1880