Skip to content

549 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1966

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Jun 8, 2001

Property Information

Block803
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-F&BD-2UHCBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,810
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,300
39%
Improvement Value:$299,600
61%
Total Assessment$490,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,962-0.6%
2024$11,031+40.1%
2023$7,874-0.4%
2022$7,903+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 5821, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1966