Skip to content

98 Paterson St.Jersey City, NJ 07307

Built 1964

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 7, 2002

Property Information

Block1405
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,849
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
41%
Improvement Value:$304,200
59%
Total Assessment$518,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,567-0.6%
2024$11,639+40.1%
2023$8,309-0.4%
2022$8,340+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5938, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1964