Skip to content

1148 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 0001
Apartment

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
May 11, 2023

Property Information

Block803
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
46%
Improvement Value:$321,900
54%
Total Assessment$591,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,217-0.6%
2024$13,300+40.1%
2023$9,494-0.4%
2022$9,530+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

DeedBook 9751, Page 383Recorded6/9/2023

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 3354, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 0001