Skip to content

25 Irving St.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2002

Property Information

Block804
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2-.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,750
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
41%
Improvement Value:$323,600
59%
Total Assessment$548,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,250-0.6%
2024$12,327+40.1%
2023$8,800-0.4%
2022$8,832+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910