Skip to content

9 Irving St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2022

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Jan 6, 2023

Property Information

Block804
Lot22
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description3S-B-2U-CONDO-G
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage1,773
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,800
31%
Improvement Value:$540,600
69%
Total Assessment$787,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,583-0.6%
2024$17,693
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$840,000

From:

To:

Sq Ft1,773DeedBook 9727, Page 468NU CodePartial parcel (6)Recorded2/15/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022