Skip to content

11 Irving St.(Block 804 Lot 23)Jersey City, NJ 07307

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block804
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,058+159.7%
2022$2,718+4.5%
2021$2,600+3.5%
2020$2,512+28.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9495, Page 178NU CodeZoning change (24)Recorded7/10/2020