Skip to content

11 Irving St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2022

Owner
---
Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Oct 22, 2025

Property Information

Block804
Lot23
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description3S-B-2U-CONDO-G
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage1,502
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,000
31%
Improvement Value:$474,700
69%
Total Assessment$686,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,334-0.6%
2024$15,430
Property History

Property Sale

Sale
$810,000
Sq Ft1,502DeedBook 9964, Page 577Recorded2/12/2026

Property Sale

Sale
$803,000

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 9739, Page 491Recorded4/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 9495, Page 182