Skip to content

94 North St.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Last Sale Price
$93,174
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block804
Lot31
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building ClassC0807
Description4S-B-24U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,210
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
36%
Improvement Value:$131,200
64%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,604-0.6%
2024$4,633+40.1%
2023$3,307-0.4%
2022$3,320+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$93,174

From:

To:

Sq Ft1,210DeedBook 9662, Page 914NU CodeAffiliated entity (3)Recorded5/2/2022

Property Sale

Sale
$262,000

From:

To:

Sq Ft807DeedBook 9355, Page 85Recorded11/2/2018

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 8683, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1930