Skip to content

98 North St.(Unit C0305)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 30, 2016

Property Information

Block804
Lot31
QualifierC0305
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building ClassC0872
Description4S-B-24U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage872
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$122,400
62%
Total Assessment$197,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,408-0.6%
2024$4,436+40.1%
2023$3,166-0.4%
2022$3,178+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 9045, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1900