Skip to content

3612 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2017

Property Information

Block805
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,200
43%
Improvement Value:$232,300
57%
Total Assessment$405,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,055-0.6%
2024$9,112+40.1%
2023$6,504-0.4%
2022$6,529+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925