Skip to content

132 North St.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2019

Property Information

Block804
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,835
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
34%
Improvement Value:$334,800
66%
Total Assessment$505,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,295-0.6%
2024$11,365+40.1%
2023$8,113-0.4%
2022$8,143+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$532,000

From:

To:

DeedBook 9274, Page 455Recorded1/18/2018

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 9061, Page 844NU CodeSheriff sale (12)Recorded9/3/2015

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 5886, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1925