Skip to content

69 Poplar St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Aug 31, 2012

Property Information

Block806
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,982
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
42%
Improvement Value:$310,500
58%
Total Assessment$535,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,958-0.6%
2024$12,033+40.1%
2023$8,589-0.4%
2022$8,622+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000

From:

To:

DeedBook 8870, Page 494Recorded9/17/2012

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5338, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1900