Skip to content

71.5 Poplar St.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 14, 2016

Property Information

Block806
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,130
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
51%
Improvement Value:$172,900
49%
Total Assessment$352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,880-0.6%
2024$7,930+40.1%
2023$5,661-0.4%
2022$5,682+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 7026, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1925