Skip to content

73 Court House Pl.Jersey City, NJ 07306

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2002

Property Information

Block8201
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage920
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,500
58%
Improvement Value:$132,100
42%
Total Assessment$317,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,092-0.6%
2024$7,136+40.1%
2023$5,094-0.4%
2022$5,113+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1937