Skip to content

588 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Aug 27, 2017

Property Information

Block8201
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-O
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage2,160
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
17%
Improvement Value:$639,800
83%
Total Assessment$770,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,212-0.6%
2024$17,320+140.0%
2023$7,218-0.4%
2022$7,245+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 9235, Page 434Recorded9/7/2017

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7235, Page 209