Skip to content

53 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2008

Property Information

Block6807
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U+R1S-FC2

Assessment

Land Value:$315,000
42%
Improvement Value:$435,000
58%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,748-0.6%
2024$16,853+40.1%
2023$12,030-0.4%
2022$12,075+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900