Skip to content

90 Court House Pl.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07306

Built 1901

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Nov 19, 2007

Property Information

Block8202
Lot1
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description3S-BF-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
28%
Improvement Value:$205,200
72%
Total Assessment$285,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,369-6.2%
2024$6,793+40.1%
2023$4,849-0.4%
2022$4,867+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 8384, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1901