Skip to content

20 Oakland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2018
Commercial

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 26, 2010

Property Information

Block8202
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-F-1C
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,787
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,100
33%
Improvement Value:$504,900
67%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,748-15.3%
2024$19,771+78.8%
2023$11,060-0.4%
2022$11,101+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8721, Page 547