Skip to content

42 Court House Pl.Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2006

Property Information

Block8205
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
60%
Improvement Value:$217,000
40%
Total Assessment$547,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,215-0.6%
2024$12,291+40.1%
2023$8,774-0.4%
2022$8,807+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$49,800
DeedBook 3400, Page 894