Skip to content

46 Court House Pl.Jersey City, NJ 07306

Built 1932

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 30, 2003

Property Information

Block8205
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description2 1/2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,300
49%
Improvement Value:$206,800
51%
Total Assessment$402,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,979-0.6%
2024$9,035+40.1%
2023$6,450-0.4%
2022$6,474+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 7102, Page 337Recorded8/5/2003

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4616, Page 203

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 3198, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1932