Skip to content

550 Newark Ave.(Unit C8307)Jersey City, NJ 07306

Built 1992
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$442,000
Last Sale Date
Aug 14, 2007

Property Information

Block8206
Lot24
QualifierC8307
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building ClassC1192
Description5S-BT-30UCEH(30
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,400
29%
Improvement Value:$224,100
71%
Total Assessment$313,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,000-0.6%
2024$7,044
Property History

Property Sale

Sale
$442,000
DeedBook 8299, Page 180

Property Sale

Sale
$4,200,000
DeedBook 5734, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1992