Skip to content

550 Newark Ave.(Unit C8406)Jersey City, NJ 07306

Built 1992
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Mar 13, 2013

Property Information

Block8206
Lot24
QualifierC8406
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building ClassC1160
Description5S-BT-30UCEH(30
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
29%
Improvement Value:$218,100
71%
Total Assessment$305,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,813-0.6%
2024$6,856
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 8900, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1992