Skip to content

20 Concord St.Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 22, 2002

Property Information

Block8304
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,644
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
36%
Improvement Value:$374,600
64%
Total Assessment$588,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,139-0.6%
2024$13,221+40.1%
2023$9,438-0.4%
2022$9,473+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920