Skip to content

18 Concord St.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Date
Mar 10, 2006

Property Information

Block8304
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,644
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
37%
Improvement Value:$371,900
63%
Total Assessment$585,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,079-0.6%
2024$13,161+40.1%
2023$9,395-0.4%
2022$9,430+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910