Skip to content

296 Hoboken Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1850

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2024

Property Information

Block8304
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,000
45%
Improvement Value:$260,900
55%
Total Assessment$471,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,538-0.6%
2024$10,604+40.1%
2023$7,569-0.4%
2022$7,598+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5427, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1850