Skip to content

298 Hoboken Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1850

Last Sale Price
$438,000
Last Sale Date
Sep 21, 2015

Property Information

Block8304
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,000
50%
Improvement Value:$228,600
50%
Total Assessment$454,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,151-0.6%
2024$10,215+40.1%
2023$7,292-0.4%
2022$7,319+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$438,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 9065, Page 528Recorded9/25/2015

Property Built

Built

Year Built: 1850